Skuteczne weryfikowanie zdolności kredytowej

Dzięki zdolności kredytowej możemy sprawdzić, jak wiele pieniędzy możemy pożyczyć od banku. Należałoby mieć wiedzę w tym temacie, nie tylko wówczas, gdy planujemy kupno nieruchomości. Podpowiadamy, w jaki sposób jesteśmy w stanie zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz jak możemy ją polepszyć.

Co to jest zdolność kredytowa?
Z zaciągnięciem kredytu łączy się niezbędność spłaty. Często jest to istotne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy lokalnego prawa również podchodzą do tego tematu niesłychanie restrykcyjnie, poprzez nakładanie na banki i inne instytucje pieniężne, a także ich konsumentów, dużo obowiązków. Mają one na celu zachowanie wypłacalności oraz szansę prawidłowego wywiązywania się z własnego zobowiązania.
Zdolność kredytową jesteśmy w stanie określić jako zdolność do spłaty kredytu oraz wszelkich kosztów, jakie z niego wynikają, a które zostały wskazane w umowie. Olbrzymie znaczenie ma zarówno suma spłaty, jak również opłaty dokonywane w terminie.

W których sytuacjach bank sprawdza naszą zdolność kredytową?
Banki sprawdzają zdolność kredytową zawsze w owym czasie, kiedy tak właściwie pragniemy pozyskać kredyt. Bez względu, czy będzie to kredyt hipoteczny, debet gotówkowy, ratalny, lub choćby karta kredytowa. Są różnice wynikające z tego, jaka jest wysokość sumy kredytu – czy jest ona wyższa, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, czy też mniejsza. W tym drugim przypadku bank bierze pod uwagę tylko fundamentalne wiadomości, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Natomiast im większa suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są wymagania banku. Zatrudniony banku może pytać o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów i majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne wydatki na utrzymanie, inne zobowiązania finansowe i kredyty, liczba osób w gospodarstwie domowym. W większości wypadków wiąże się to z przedstawieniem instytucji wielu pism, co z kolei wydłuża kompletny proces.

Jak sprawić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, porządnie jest słusznie się przygotować. Jednym z kroków, jakie możemy zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Gwarantują nam to kalkulatory dostępne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który odszukamy na domenie ten. To właśnie dzięki temu w paru prostych krokach jesteśmy w stanie spowodować, jakiego kredytu może nam udzielić rzeczowy bank.

Jak można poprawić swoją zdolność kredytową?
Czasami opisująca nas zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, aby zdobyć potrzebne nam środki, np. na kupno mieszkania. Na szczęście istnieje kilka sposobów, jakie należałoby wypróbować, żeby nieco poprawić swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wspólnie ze współmałżonkiem, o ile między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Warto również posiadać jak najogromniejszy wkład własny, gdyż to zdecydowanie zwiększa szanse na dostanie pomocnego kredytu. Dłuższy okres kredytu łączy się z niższymi ratami – dobrze jest wziąć to pod szczególną uwagę, ponieważ może to podnieść należącą do nas zdolność kredytową. W przypadku, gdy mamy pozostałe zadłużenia, wolno złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeśli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, przyzwoicie jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Porządnie jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz również dodatkowe wynagrodzenia, np. w postaci premii, skutkiem tego powinniśmy o nich wskazać w zaświadczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *