Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon ukochanej osoby zawsze aktywuje nieprzyjemne emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtenczas, iż ciało zostanie sprowadzone do Polski. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem przewozu mogą być przewiezione zwłoki?

Obecne przepisy dopuszczają transport zwłok przeróżnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Należałoby pamiętać, iż środek transportu często wpływa na koszt, jaki należy w związku z przewozem zwłok ponieść. Zdarza się niemniej jednak, że tańsza alternatywa nie wchodzi w grę. Jeśli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nazbyt gigantyczny. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny karawan, co pozwala o wiele obniżyć koszty.

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby zdobyć zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, wypada dopełnić paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wyda zgodę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wtenczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wówczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia są w stanie ubiegać się także krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do kraju dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiej przyczyny warto skorzystać z usług fachowej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, należytym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeżeli zastosowany pozostanie transport samochody firma zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych kłopotów. To pierwszorzędny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, jaki i tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *